SSL sertifikasının web sitenize etkisi

  1. Web Tasarım
  2. SSL sertifikasının web sitenize etkisi

İnternetin daha güvenli bir mecra olmasını sağlayacak değişiklik geçtiğimiz günlerde Google tarafından duyuruldu. SSL (Secure Socket Layer) sertifikasının SEO çalışmalarına olumlu etki edeceğine dair yapılan açıklama, Google tarafından sitelerin kendilerini yenilemesine neden olacak.

SSL sertifikası nedir?

SSL sertifikası, güvenli soket katmanı anlamına gelen bir veri şifreleme metodudur. En çok tercih edilen kullanım alanı ise e-ticaret sistemlerinde alışveriş sırasında, sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelemesidir.

SSL sertifikası SEO kriterleri arasında;

SSL sertifikasının sitelerin arama sonuçlarında doğrudan yükselmesini sağlaması söz konusu değil elbette ama SEO için bir kriter olması, ileride SSL sertifikasına sahip sitelerin sayısının artmasını sağlayabilir. Google sürekli yenilikler yaparak sitelerin de değişime ve gelişime ayak uydurmasını sağlıyor. Kısa bir zaman önce de, mobil uyumlu sitelerin Google sonuçlarında üst sıralara taşınacağını söylemişti. Akıllı telefonlardan yapılan aramalar da, mobil uyumlu olan siteler ön planda olacak.

SSL sertifikasının sonuçlara etki etmesi de siteleri değişime teşvik ediyor. Ancak SSL sertifikasının siteye entegre edilmesinde bazı sorunlar meydana gelebilir. Link yapılarının değişecek olması, Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamalarınıza olumsuz etki edebilir. HTTP link yapısından, HTTPS link yapısına geçmek için tüm linklerin değişmesi gerektiğini unutmayın. Bu durumda eski linklerinizin 301 yönlendirmesiyle yeni linklere yani başında HTTPS bulunan linklere göndermeniz gerekiyor. Tüm linklerin HTTPS olduğunu belirtmek için ise yeni bir sitemap dosyası oluşturarak, webmaster araçlarına yollanması gerekir. SSL sertifikası kodlarının tüm sayfalarda hatalara sebep olması muhtemeldir. Bu hatalarında düzeltilmesi gerekir.

Güvenlik ve İtibar

SSL sertifikası genelde banka, finans ve e-ticaret sitelerinde kullandığından itibar açısından sitenizin iyi bir konuma sahip olmasını sağlayabilir. SSL sertifikası elde etmek içinde çok büyük fiyatlar ödemenize gerek yok. Oldukça uygun fiyatlardan satılan SSL sertifikasına şimdiden geçebilirsiniz. Bunun sıralamanıza doğrudan bir katkısı olmayacağını tekrardan hatırlatalım. Ama bir sıralama kriteri olarak SSL artık SEO çalışmasının bir ayağı haline geldi. SERP (Search Engine Result Page) sonuçlarında etkisi az da olsa, kullanıcılarınıza güvenli bir web sitesinde olduklarının mesajının verilmesi, itibar açısından konumunuzu yükseltebilir.