Ücretsiz Web Tasarım Araçları

  1. Web Tasarım
  2. Ücretsiz Web Tasarım Araçları

WYSIWYG (ne görürsen onu alırsın) web tasarım araçları, web sayfası hazırlamayı bir kelime editörünün basitliğine indirgiyor.

WYSIWYG (ne görürsen onu alırsın) web tasarım araçları, web sayfası hazırlamayı bir kelime editörünün basitliğine indirgiyor. Bir sonraki adım ise WYSIWYG yaklaşımını daha derin, detaylı denetimlerle bir araya getirerek zenginleştirmek. Bazı tecrübeli tasarımcılar ise HTML, CSS ve scripting'e odaklanmak isteyecektir. Aradığınız her ne olursa olsun, bu ücretsiz 10 web tasarımı aracından bir tanesi size yardımcı olacak.

1. CoffeeCup Free HTML Editor

Ücretsiz sürüm olması dolayısıyla birkaç özelliği (CSS menü tasarımı, FTP yükleme vb.) eksik olsa da, yeni başlayanlar için harika bir araç ve faydalanabileceğiniz birçok güçlü düzenleme aracı sunuyor.

2. Notepad++

Çok güçlü bir kaynak kodu düzenleyicisi olan Notepad++, sözdizimi vurgulama özelliği sayesinde kodunuzu okumanızı ve anlamanızı kolaylaştırıyor. Kodları bir araya toplayarak belirli bölümler üzerine yoğunlaşabiliyor, otomatik tamamlama sayesinde hızla ve hata yapmadan kod girebiliyorsunuz.

3. PageBreeze

Tecrübeli web tasarımcıları, eski teknolojiyi temel alan PageBreeze'den etkilenmeyecekler. Ancak amacınız çok basit bir sayfa hazırlamaksa, bu WYSIWYG düzenleyicisi başlamanıza yardımcı olacaktır.

4. Firebug

Bu güçlü Firefox eklentisi, HTML ve CSS kodlarını görüntülemenize, stilleri ayarlamanıza ve sonuçları hemen görmenize yardımcı oluyor.

5. Bluefish Editor

Programcılara özel bir düzenleyici olan Bluefish Editor, birçok web'e özel araç ve seçenekle geliyor. Bunlar arasında sözdizimi vurgulama (ASP.NET, CSS, HTML, JavaScript, PHP ve fazlasını destekliyor), kod katlama, güçlü arama ve değiştirme araçları, otomatik tamamlama ve fazlası var.

6. Brackets

Brackets, açık kaynak kodlu bir HTML, CSS ve JavaScript tabanlı kod düzenleyicisi. Adobe'un geliştirdiği program, araç çubuğu ve büyük simgeler gibi dikkat dağıtan öğeleri ortadan kaldırarak, kodunuza yoğunlaşmanızı sağlıyor.

Brackets içinde birçok kısayol var. Örneğin bir HTML etiketine tıklayıp CTRL+E'ye tıkladığınızda, ilgili CSS kurallarını içeren bir Quick Edit kutucuğu açılıyor.

7. KompoZer

Bir süredir güncellenmese de KompoZer, yeni başlayanlar için faydalı bir web düzenleyicisi olabilir. Program, basit bir kelime işlemcisi gibi çalıştığından, HTML, CSS veya scripting bilmenize gerek yok.

8. OpenBEXI

İlginç bir WYSIWYG düzenleyicisi olan OpenBEXI, sürükle bırak yoluyla sayfalar oluşturmanıza izin veriyor. CSS'i düzenleyip sayfaya script'ler eklemek de elbette mümkün.

9. GIMP

İyi grafik düzenleme araçlarına her web tasarımcısının ihtiyacı vardır. GIMP de en iyi ücretsiz düzenleme araçlarından bir tanesi. Araç, harika fotoğraf düzenleme işlevlerine, birçok işe yarar özel efekte, güçlü boyama araçlarına ve fazlasına sahip.

10. BlueGriffon

BlueGriffon, WYSIWYG yaklaşımını web düzenlemeye getirmenin yanı sıra, birçok güçlü işlev de sunuyor. Araçla metin yazmak, resim eklemek, tablo oluşturmak gibi temel işlevleri yerine getirmek mümkün. Bunun yanında içinde bir SVG düzenleyici, form tasarım araçları, DOM Explorer ve fazlası bulunuyor.