Google'da ilk sıralara nasıl çıkılır ?

  1. Web Tasarım
  2. Google'da ilk sıralara nasıl çıkılır ?

SEO, son birkaç yıldır günümüzün en önemli sektörlerinden biri haline geldi. Reklam vermeden Google’da ilk sıralarda çıkmak çok önemlidir. İlk sayfada sadece 10 siteye yer verildiği düşünüldüğünde de rekabet ortamı gittikçe kızışmış oluyor diyebiliriz.

Öncelikle domain alarak başlamalısınız tabi ki. Domain alırken stratejik düşünerek anahtar kelimenizi iyi belirleyip ona göre alan adı almanız mantıklı olacaktır. Ayrıca firma veya marka isminizi içeren bir domain daha alarak iki ayrı site açmanız, bir site yapıp onun içinde ikinci siteye yönlendirmekten daha etkili olacaktır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sitemizi yapılandırırken SEO uyumuna dikkat edilmelidir. Her sayfa için ayrı ayrı SEO çalışması yapılmalıdır. Görseller de site yapılandırmasında çok önemlidir. Dolu içeriklerin yanı sıra görsellerle de desteklenen bir sayfa çok etkili olacaktır. SEO uyumlu makale yazımının nasıl kurallara dayandığını bir önceki yazımda anlatmıştım. O kurallara uygun şekilde bir içerik hazırlanmalıdır. Her H tagları sırasıyla kullanarak gerekli olan, mantıklı olan bir veya iki başlıkta anahtar kelimeyi geçirip gerisini yazının içine bırakmak önem arz etmektedir. Google için H tagların önemini kesinlikle unutmamalısınız. Örneğin H1 ile H2 taglarının boyutları farklıdır. Sizin bu duruma css ile müdahale etmeniz gerekmektedir. Böylece sayfanızın görünümünde eksi duruma düşmemiş olursunuz. Sayfa içeriğine dönecek olursak; kesinlikle ama kesinlikle içeriğinizin özgün olması gereklidir. Kopya içerikler ile Google’ın sitenizi üst sıralara çıkaracağını düşünüyor musunuz gerçekten? Tabi ki çıkarmaz. “Çok uğraştırıcı ama ya!” dediğinizi duyar gibiyim. Evet uğraşacaksınız. Ne kadar ekmek o kadar köfte felsefesi Google amcamızda da geçerli. Ayrıca sitede kalınma süresi de çok önemli. Ziyaretçilerin sitenizi hemen terk etmemesi de Google için çok önemli konulardan biridir. Bu yüzden ziyaretçilerinizin sitenizde kalması için stratejiler üretmeli ve ona uygun çalışmalar yapmalısınız. Backlink çalışmalarıyla da desteklediğinizde Google için önem araz eden siteler arasına girerek zaman içinde ilk sayfalara ulaşabilirsiniz.

Google Analytics ile sitenizdeki ziyaretçi faaliyetlerini takip ederek yeni planlar üretebilirsiniz. Son zamanların yükselen değeri UX ile de yani kullanıcı deneyimi ile de sayfalarınızda nereler ön plana çıkıyor, en çok ekranın nereleri dikkat çekiyor gibi bilgilere ulaşarak tasarıma ve yapılandırmaya ayrı bir boyut getirebilir, bu sayede de otomatik olarak sitenizdeki ziyaretçilerin sitede kalma sürelerini artırabilirsiniz.