Google AMP Nedir ?

  1. Web Tasarım
  2. Google AMP Nedir ?

Google her geçen gün yeni bir sürprizi ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şimdi de web sitesi sahiplerinin yavaş yavaş Google Webmaster Tools üzerinde görmüş oldukları AMP (Accelerated Mobile Pages) aktif olarak kullanılmaya başlandı. Peki AMP Nedir ? Mobil AMP nasıl kullanılmalıdır ?

Google artık işi ciddiye bindirerek arama sonuçlarında sürekli revizeler gerçekleştiriyor. Google mobil sayfalar için yeni AMP uygulamasını devreye soktu. Webmaster Tools üzerinden görebileceğiniz mobil AMP uygulamasının kullanılması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken detaylara değindik.

GOOGLE AMP NEDİR ?

Uzun adı ile Accelerated Mobil Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) olan AMP web sitelerinin mobil cihazlarda çok daha hızlı çalışmasını sağlamak amacı ile kurulan bir framework çalışmasından ibarettir. İlk olarak proje Github üzerinde görüldüğü gibi, şuanda Open Source tarafından da geliştirilmeye devam ediyor.

Google resmi olarak yaptığı açıklamada Google News başta olmak üzere artık tüm ürünlerini AMP HTML'e geçiriyor. Bu demek oluyor ki Google Mobil sayfalar için gerekli önlemleri almaya devam ettiği gibi, gerekli içeriği sağlamayan web sitelerini büyük dalgalanmalar bekliyor. (En azından mobil tarafta)

Başta Twitter, Google, Pinterest, Wordpress, Chartbeat, Parse, Analytics, Linkedin ve Adobe olmak üzere bir çok teknoloji şirketi ile anlaşan AMP artık kısa süre içerisinde HTML sayfalarına entegre ediyor olacaklar. Bu entegrasyonun testini bitiren ve kullanıcılarına duyuran ilk isim ise Google oldu. Webmaster Tools üzerinde aşağıdaki gibi bir bildirim ile karşımıza çıkan Google AMP aktif olarak kullanılmaya başlandı.

GOOGLE AMP NEDEN YAPILDI ?

Bilirsiniz, Google hiçbir zaman önünü görmediği bir işe girişmez. Hal böyle olunca AMP'nin birden Google araçlarına eklenmiş olması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Mobil siteler için arttırmış olduğu ve burada oluşan http isteklerini balon gibi şişmiş durumdan dolayı mobil web sitelerin performanslarında çok ciddi anlamda düşüşler meydana gelmiş durumda.

Google bu durumu yakından takip ettiği için giderek artan mobil kullanımlarda bir çözüm üretmesi gerekiyordu. Beklenen çözüm Google'ın ayağına teklif olarak geldi ve Google AMP uygulaması kısa süre içerisinde entegre edilerek tüm Webmaster Tools kullanıcıların duyuruldu.

Yani Google hazırlamış olduğu Open Source Framework çalışmasını duyurmuş oldu. AMP'nin çalışma prensipleri arasında üçüncü taraf JavaScript ve HTML isteklerine ve kodlarına yer verilmiyor. CSS kodlarını da maksimum şekilde kısıtladığı için kullanıcı deneyimi ve hızı maksimuma çıkartılıyor.

İşin özü Google amcamız mobil kullanımın sürekli artışta olduğunu gördüğü için bir nevi mobil kullanıcılara maksimum hızda erişim sağlamaları için AMP uygulamasını devreye soktu. Zaten adında da anlayacağımız üzere Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ilerleyen zamanlarda ortalığı bir hayli kızıştıracak gibi.