Dinamik web site nedir ?

  1. Web Tasarım
  2. Dinamik web site nedir ?

Dinamik web siteleri; müşteri taleplerine göre gerektiğinde tüm içeriğinin müşteri/yönetici tarafından değiştirilebildiği ve güncellenebildiği web siteleridir. Dinamik web site uygulamalarında, müşteriye web sitesini yönetebileceği bir yönetim paneli tahsis edilir ve web sitesi üzerindeki tüm değişiklikler bu panel üzerinden yapılabilir. Web sitenin sürekli güncel tutulması arama motorları örümceğinin web sitesini daha sık ziyaret etmesine yol açar. Böylece web sitenizi seo açısından büyük bir yol katetmiş olur.

Dinamik bir web sitesinde istenilen her alan dinamik şekilde projelendirilebilir. Dinamik web sitelerinin projelendirilmesi esnasındaki en önemli nokta, proje maliyetlerini optimum hale getirebilmek adına, güncellenmesi istenen verilerin ve görsel alanlarının (ürünler, hizmetler, haberler, kampanyalar, iletişim bilgileri, kurumsal bilgiler, galeri, referanslar vs) net bir şekilde belirlenmesidir.

Son yıllarda ticaretin gelişmesi ve rekabetin artması nedeni ile şirketler/firmalar hizmetlerini ve ürünlerini sürekli geliştirmek ve iyileştirmek zorunda kalmakta, kampanyalar, indirimler uygulayarak müşterileri kazanmaya çalışmaktadırlar. Ticaretin bu denli hızlı geliştiği ve sınırların kalktığı bir dünyada kartvizit site dediğimiz statik güncellenemeyen siteler giderek önemini kaybetmiştir. Firmalar web siteleri üzerinde anında değişiklikler yapma, ürünlerini hizmetlerini daha detaylı tanıtabilme ve web sitelerindeki bilgileri en güncel hali ile kendi müşterilerine sunma ihtiyaçları nedeni ile dinamik web sitelerine yönelmişlerdir.

Dinamik web sitelerin günümüzde en ön plana çıkan özelliklerinden biri de arama motoru optimizasyonu için gerekli olmalarıdır. Projelendirilen web sitesinden, arama motoru optimizasyonu konusunda özel bir başarı bekleniyorsa, dinamik web sitesinin uygulanması zorunludur. Statik web sitelerinin (eğer uygulanan firma konusunda tekel değil ise) arama motoru optimizasyonu konusunda başarılı olması neredeyse imkansızdır. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının web sitelerinde en önem verdiği noktalardan biri güncel ve özgün içeriktir.

Dinamik web sitelerinin projelendirme maliyetleri statik web sitelerine göre yüksek olsa da uzun vadede düşünüldüğünde getirisi çok daha yüksektir. Her şekilde kimseye bağlı olmadan tarafınızdan yönetilebilen bir web sitesinin avantajları uzun dönemde kendini gösterecektir.