Alışveriş (eticaret) sitesi nasıl kurulur ?

  1. Web Tasarım
  2. Alışveriş (eticaret) sitesi nasıl kurulur ?

Günümüz de web siteleri ticarette büyük önem kazanmaya başladı. Alışveriş sitesi olarak bilinen e-ticaret siteleri, alışveriş alışkanlıklarının değişmesi ile popülerliğini arttırmış pek çok firma için web üzerinde ürün ve hizmet satışı yapmak, daha fazla müşteriye ulaşabilmek ve daha fazla satış yapabilmek için dijital bir yol haline gelmiştir.  Alışveriş sitesi kurmaktaki temel amaç satışları arttırmak ve buna bağlı olarak daha fazla kazanç sağlayabilmektir. Ayrıca yeni kanunlarla birlikte işletmelerin web sitesinin olması zorunlu hale getirilmiştir.

Bir Alışveriş (eticaret) sitesinde olması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kredi kartını sitenizde kullanabileceğine inandıracak kurumsal güven veren bir görünüm.
  • Kredi kartı ile ödeme yapılacak kısımda alınan ürün yada hizmetin açık net bir şekilde belirlenmiş olması.
  • Ürün ve hizmete ait tüm detayların paylaşılmış olması.
  • Mesafeli satış sözleşmesi ve diğer kanuni hükümler, yükümlülükler kullanıcıya açıkca beyan edilmeli
  • Web sitenin  uçtan uca şifreleme yapabilen en az 128 bit SSL sertifika ile sertifikalandırlmış olması
  • Kullanıcı ürün yada hizmet için bilgi alabileceği canlı destek ekipleri bulundurulmalı
  • Sipariş ve detayları müşteriye ödeme sonrasında açıkca bildirilmeli

Alışveriş sitesi kurma yani bir e-ticaret sitesi açma işlemleri giderek kolaylaşmış, bu hizmeti veren firmalar sayı olarak oldukça fazlalaşmıştır. Alışveriş sitelerinde dikkat edilmesi gereken en başlıca konular, tercih edeceğiniz sitenin kolay kullanılabilir olması ve online ödeme kullanılacağı için yeterli derecede güvenli olası gerektiğidir. Bir alışveriş sitesi açmak isteyen kişilerin genellikle ortak talepleri; kolay ürün ekleme, sanal pos yada ortak ödeme sistemi entegrasyonu, kullanıcılara ürün ve hizmetleri anlaşılır ve açık şekilde sunan bir tasarım, satış işlemlerinin kolay ve anlaşılır olması, hediye kuponu tanımlayabilme, kolay kargo özellik yönetimi özelliklerdir. Gelişmiş sistemlerde ise öne çıkan özellikler fatura modülü, muhasebe programları entegrasyonları, kargo entegrasyonları, ortak pazaryeri entegrasyonları gibi özelliklerdir.

E-ticaret sistemleri maliyetli sistemlerdir. Bir e-ticaret sitesine yapacağınız yatırımların en büyük kısmını ise tanıtım ve reklam maliyetleri oluşturur. Şunu belirtmek isteriz ki hiçbir e-ticaret sitesi spesifik ve kolay bulunmayan bir ürün satmadığı sürece reklamsız başarıya ulaşamaz. Buna en güzel örnek, en bilinen en tanınmış e-ticaret sitelerinin, en büyük markaların bile tüm ağlarda sürekli reklam veriyor olmasıdır.

Alışveriş siteleri hazır ya da özel tasarım olarak uygulanabilmektedir. Hazır e-ticaret siteleri genellikle daha öncesinde bir eticaret sistemi yönetimi konusunda deneyim yaşamamış, ilk kurulum maliyetlerini daha düşük seviyelerde tutmak isteyen kişi ve firmalar için uygundur. Web sitesi için yapacağınız yatırımı aza indirmek ilk tanıtım reklam maliyetleriniz için bütçe ayırabilmenizi kolaylaştırır. Piyasada bir e-ticaret sistemi için gereken tüm özellikleri barındıran hazır e-ticaret sistemleri bulmak mümkündür. 

Özel tasarım alışveriş siteleri ise tasarımlarının sizin istek ve taleplerinize göre tasarlanması ile ortaya çıkar. Özel tasarım eticaret sitelerinin maliyetleri yüksek olup bu işle daha öncesinde uğraşmış profesyonel firmalar ya da yatırım maliyetleri yüksek olan firmalar için uygundur.