Alan adı seçimi nasıl yapılır ?

  1. Web Tasarım
  2. Alan adı seçimi nasıl yapılır ?

Bir web sitesinde ön önemli unsur alan adıdır. Doğru alan adı seçimi yapmak kulağa çok basit bir meseleymiş gibi gelse de gerçek aslında pek de öyle değildir. Kendi web sitenizi kurmak amacıyla alacağınız bir alan adını doğru seçebilmek, hem web sitenizin tanınırlığı hem de web sitenizin prestiji açısından büyük önem taşımaktadır. Yapacağınız çeşitli SEO çalışmaları sonucunda, seçeceğiniz doğru bir alan adı ile web sitenizden daha fazla verim elde edebilirsiniz ve web siteniz daha üst seviyelere çıkarabilirisiniz. ilk önce alan adı uzantıları ile başlayalım.

Alan Adı Uzantısı

Alan adı uzantısı aslında host adıdır. Host adı com, net, org, tv, info gibi host adı olabilir. Dünya genelinde çok fazla alan adı uzantısı vardır ve bir çok ülke kendi alan adını host etmektedir. Örneğin Türkiye için tr, Almanya için de, Azebeycan için az ve Rusya için ru gibi hemen hemen her ülkenin kendi host adı bulunmaktadır. Host adını çoğaltmak için alt host adı kullanılabilir. Örneğin Türkiye'nin kullandığı tr host adı alt host adı olarak com.tr, net.tr, org.tr gibi alt host adlarına ayrılabilir.  Host adı ve alt host adı sağlayıcı şirket veya kurumlar bu uzantılara sahip alan adı kiralaması yapmaktadırlar. En çok bilinen alan adı uzantıları dünya genelinde com, net, org alanadı uzantılarıdır. 

Alanadı Seçimi

Alan adını seçmeye kalktığınızda karşınıza sonsuz seçenek çıkacaktır. Hatta dijital ev adreslerinizin (alan adlarının) seçiminin yanında, seçebileceğiniz alan adlarının uzantıları da gün geçtikçe artmaktadır. Bu alan adlarını ve uzantılarını satın almak çok kolaydır. Alanadı sağlayıcı firmadan yıllık ücreti ödeyerek hemen bir alan adı alabilirsiniz. Tabi bazı kurumsal evraklar gerektiren alan adları da bulunmaktadır. Alan adlarını satın almanın kolay olması bu seçimi yapmanın kolay olduğu manasına gelmemektedir. Tabi sitenizin tanınırlığını ve prestijini cidden önemsiyorsanız! Bizim tavsiyemiz, alan adını seçerken, karşınıza ilk çıkan alan adını seçmeden önce aşağıda bahsedeceğimiz bazı hususları göz önünde bulundurmanız ve ona göre bir tercih yapmanız yönündedir. Örneğin mobilya imalatı yapan bir firmanız var, firmanıza alan adı seçmek istiyorsunuz ve aklınıza gelen ilk isim mobilya gelimesi geçen bir alan adı olabilir. Tabi ki ladinmobilya.com gibi bir alan adı alabilirsiniz. Fakat mobilya firmanız için illa içinde mobilya kelimesi geçmesine gerek yoktur. İstikbal kelimesi anlam olarak gelecek (zaman) şeklinde yorumlanır ama bildiğiniz üzerek ülkemizde istikbal adında mobilya üreten global bir şirket bulunmaktadır. Öyleyse istikbal.com.tr alan adı gibi mobilya firmanız/şirketiniz için içerisinde mobilya kelimesi geçemeyen bir alan adı alabilirsiniz. 

Alan Adınız Markanız İle Uyumlu Mu?

Alan adınız ile markanızın uyumlu olması şarttır. Eğer alan adınız markanız ile uyumlu değilse hitap edeceğiniz kitlenizin sitenize ulaşması çok zorlaşacaktır ve siteniz Google üzerinde daha geri planda kalacaktır. Bu yüzden seçeceğiniz alan adının müşterilerinizin hatırlayabileceği, akılda kalan ve o kitleye hitap eden bir isim olması çok önemlidir.

Alan Adınızın Okunabilirliği Kolay Mı?

Müşterilerinizin veya kullanıcılarınızın sitenizin ismini hatırlaması çok önemlidir. Dolayısıyla, okunabilirliği zor olan bir site adının da kullanıcılarınız tarafından hatırlanması oldukça zor olacaktır. Alan adınızın kolay bir şekilde telaffuz edilebilmesi sitenizin kullanıcı açısından çok önemlidir. Alan adınızın okunabilirliğini ve kalitesini düşüren en önemli etkenlerden biri de alan adınızda kullandığınız (-) tire tarzı işaretlerin kullanılmasıdır. Eğer işaretleri kullanırsanız alan adınızın kalitesi düşecektir. Hem yazılışında hemde okunuşunda hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkacaktır. Örneğin yavuz-medya.com yerine weebim.com şeklinde alan adı tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Kullandığınız Alan Adına Benzer Veya Aynı Türde Başka Siteler Mevcut Mu?

Kullanacağınız alan adının çok fazla benzeri bulunuyorsa, kullanacağınız sitenin İstiklal Caddesi’nde yürüyen alelade bir insandan farkı kalmayacaktır. Bu kadar kalabalığın arasında sizin sitenizin fark edilmesi imkansıza yakındır. Hele ki o istiklal caddesinde yanınızda Tarkan, Kenan Doğulu gibi isimler de bulunuyorsa hiç şansınız kalmamış demektir. Yani, kullanacağınız alan adlarına benzer çok fazla alan adı bulunuyorsa ve bu benzerler arasında çok popüler alan adları da mevcutsa sizin diğerlerinden sıyrılıp kendi sitenizi ortaya çıkarmanız çok zor olacaktır. O yüzden kullanacağınız alan adına benzer siteleri daha önceden araştırmanız ve daha özgün bir isim seçmeniz çok önemlidir.

Alan Adınız Kısa Olacak Diye Anahtar Kelimelere Fazla Takılmayın!

Alan adını seçimi yaparken ne kadar çok kelime olursa o kadar başarılı olur düşüncesi çok yanlıştır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi alan adınızın okunabilirliği çok önemlidir tıpkı anahtar kelimelerin de kullanılması gerektiği gibi ancak ikisi de dozunda bulunmalıdır. Eğer anahtar kelimelere ağırlık verip sitenizin alan adının okunabilirliğini azaltırsanız kullandığınız anahtar kelimelerin pek bir faydasını göremezsiniz. Veya tam tersi okunabilirlik fazlaysa ve anahtar kelime bulunmuyorsa bu da sitenizi geri planda bırakabilir. Ancak ikisinden birini tercih edecekseniz 2. durumu uygulamak sizi daha kârlı çıkaracaktır elbette. O yüzden ikisini de dengede ve kararında uygulamak çok önemlidir. Örneğin ruzgarevdenevenakliye.com yerine ruzgarnakliye.com çok daha başarı olacaktır. Karekter sayısı azaldıkca boş alan adı bulmak zorlaşır. Eğer mümkünse ruzgarnakliye.com yerine ruzgar.com alan adı çok çok daha başarılı olacaktır. 

Üst Seviye Alan Adı İçin Hangi Uzantılar Tercih Edilmelidir?

Üst seviye alan adı için seçilecek uzantılar, esasen internette çok fazla karşımıza çıkmaktadır. En çok kullanılan ve karşımıza sıklıkla çıkan üst seviye alan adları “.com, .org, .net” uzantılı alan adlarıdır. Elbette üst seviye alan adları yalnızca bu uzantılar ile sınırlı değil. Ancak en çok karşımıza çıkanlar bu şekilde sıralanabilir. Sizi ilgilendiren kısım: “Ben hangisini tercih etmeliyim?”. Eğer global bir pazar hedefine sahipseniz sizin için en ideal olan alan adı .com uzantılı olan alan adıdır. Eğer bir dernek veya organizasyon sitesi açmak ise amacınız .org’u tercih etmelisiniz. Hobi veya kişisel web siteler için .net alan adı tercih edilebilir. Bu tür alan adı uzantıları seçimi arama sonuçlarında sitenizi daha iyi sıralamalara getirmenizi sağlar. Sonuç olarak doğru alan adı seçimi yapmak için yukarıda saydığımız kriterleri göz önünde bulundurarak bir tercih yapmak büyük önem taşımaktadır. Özellikle markalaşma sürecinde alan adları büyük etki yaratmaktadır. Tanınırlığınızı da en az iki katına çıkarmaktadır. Ayrıca alan adınızı seçerken marka isminizin telif problemi olup olmadığını da kontrol etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Tüm bu kriteri göz önünde bulundurarak markanıza en uygun alan adını en doğru biçimde seçebilirsiniz.

Not : Alan adı seçimi yaparaken bir kaç hafta zaman ayırın. İnsanların fikrini alın ve tavsiyeleri değerlendirin.

Kendinize hemen bir alan adı seçmek için alan adı seçme aracımızı kullanın..