İçeriğe Geç

Cpanel nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar ?

Cpanel nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar ?

Cpanel nedir?

Cpanel (Control Panel) Linux sunucularda web hosting sistemlerinin son kullanıcılar tarafından kolaylıkla yönetilebilmesi ve işlemleri rahatlık yapılabilmesi için, webmasterların işlemlerini görsel ve interaktif olarak yapmalarına olanak sağlayan, popüler, lisans gerektiren bir web hosting kontrol paneli uygulamasıdır.


Şüphesiz ki bu uygulamalardan en popüler ve Dünya üzerinde en çok kullanılanı Cpanel yönetim ara yüzüdür.

Tarayıcı tabanlı olan ve grafik arayüzüne sahip kontrol paneli hem kullanıcıların yapmak istediklerini kolayca yapabilmelerini hem de hosting satıcıları için birçok önemli özelliği bünyesinde barındırır. Hosting firmaları için belki de en öneli özelliği düşük seviyede olan fiyatlandırma ve yıllık ücret politikasıdır.

Cpanel Nasıl Kullanılır?

Cpanel ister bir hosting firmasından hizmet olarak alın, isterseniz kendi sunucunuzda yukleyin Satın aldığınız hosting firması tarafından sunulan kontrol paneli yazılımı cPanel ise ilk olarak yönetim paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için izlenecek birkaç alternatif yöntem bulunur;

1.) Normal bağlantı üzerinden: Tarayıcınızın adres kısmına hosting firması tarafından size verilen sunucu ip numarasını veya site adresini girip en son kısma :2082 port numarasını giriniz. Giriş şu şekilde olacaktır.

site adresi tabanlı: http://www.siteadresi.com:2082
site adresi tabanlı: http://www.siteadresi.com/cpanel
ip tabanlı: http://1.2.3.4:2083

2.) Güvenli Port (SSL) üzerinden: Yukarıdaki işlemden tek farkı bütün bilgilerin şifrelenmiş kanal üzerinden gönderilip alınmasıdır. Satın aldığınız hosting paketinin bu özelliği desteklemesi gerekir. Bu konu ile ilgili olarak hosting önerileri kısmını inceleyebilirsiniz. Yapılması gereken işlem site adresi veya ip adresini sonuna :2083 eklemek ve http yerine https kullanmak olacaktır.

site adresi tabanlı: https://www.siteadresi.com:2083
site adresi tabanlı: https://www.siteadresi.com/cpanel
ip tabanlı: https://1.2.3.4:2083

Giriş işleminden sonra karşınıza ikiye ayrılmış bir pencere çıkar. Yukarıdaki resimde bunu görebilirsiniz. Sol ufak pencere alanında Haberler, hosting firmasına ait kampanyalar, genel trafik detayları, sunucuya ait donanım istatistikleri, uyarılar, yedekleme kısa yolları ve son yedekleme bilgileri gibi alanlar gözükür.

Sağ bölümde bulunan ve alt alta kutucuklardan oluşan alan iste, yönetim işleminin yapıldığı asıl bölgedir. Burada hosting firması tarafından size verilen işlemlerin tamamı yapılabilmektedir. cPanel bölüm kullanım rehberlerini Yazılım kategorisi altında detaylı olarak bulabilirsiniz. Burada sadece isim ve basit açıklamalar yapılacaktır.

a.) Teklifler bölümü: Bu bölüm altında firma tarafından size sunulan özel kampanyalar veya üyelik sırasında hak kazandığınız google, bing, yahoo pazarlama ve reklam kodları bulunmaktadır.

b.) Hesap Kısayolları: Bu bölüm altındaysa ödemeler, hesap detayları, destek arayüzü gibi ana hesabı ilgilendiren konular yer alır.

c.) Tercihler: Tercihler bölümünde cPanel arayüzü ve görünümü ile ilgili ayarlar yapılır. Buna renk, dil, şifre, iletişim gibi bilgiler eklenebilir.

d.) Posta: E-posta hesaplarıyla ilgili bütün işlemler, ekleme-çıkarma, kapasite değiştirmek, ayarlar ve görüntüleme gibi özellikler bu bölüm altında bulunur.

f.) Pazarlama Araçları: Sitenizin tanıtımına yardımcı olacak araçlar bu bölüm altında bulunur.

g.) Dosyalar: Bu bölümde ise website tasarımında kullandığınız klasörleme ve dosyalama dizinleri ile bunlara verilen izinler ve dosya içeriklerini görüntüleme gibi işlem ikonları bulunur.

h.) Kayıtlar - İstatistikler: Awstats, weblizer, raw ve diğer bütün istatistik loglarına burdan ulaşabilir ve ayarlarını burdan değiştirebilirsiniz. Hosting firmasından cPanel seçimi yaparken Awstats özelliği olmasına dikkat etmenizi öneririz. Çok kullanışlı ve güzel bir istatistik arayüzüdür. Bu konu ile ilgili detaylı yazıları HostBulucu da bulabilirsiniz.

k.) Güvenlik: ip engelleme, şifreli klasörler gibi temel güvenlik ayarlarını yaptığınız yer.

l.) Veritabanları: MySQL, phpMyadmin gibi hosting tarafından sunulan veritabanı hizmetlerine erişip ayarları ve bilgileri değiştirip-düzenleyip bakabileceğiniz alan.

m.) Programlar ve Servisler: php, zend cgi ayarlarını ve detaylarını görebileceğiniz alandır. Ayrıca wordpress, drupal, joomla, phpbb gibi hazır site tasarımlarını tek tıklama ile kurabileceğiniz yer burasıdır. Tekrardan hatırlatalım tek tık ile kurulan yazılımlar sonradan konfigürasyon gerektirmektedir bu nedenle özel kurulum yapmanızı her zaman öneririz. Özel yazılım kurulumlarını sitemizde bulabilirsiniz. Bulamadıklarınız için bize ulaşın ve sizin için sitemizde anlatımlarını yapalım.

n.) Gelişmiş: Bu bölüm altındaysa basit ağ ayarları, mime tipleri, frontpage eklentileri, cloudflare ve apache özelliklerini bulabilirsiniz.

cPanel Arayüzü Avantaj ve Dezavantajları
Bir defa kullanımı basit ve özellikle Türkçe desteği bulunan bir kontrol panel sistemidir. cPanel Dünyada en çok tercih edilen arayüzdür. Kendisinden sonra Plesk ve vDeck gibi paneller gelir. Gerçi vDeck te çok başarılı ve farklılıkları bulunan bir kontrol paneli olmasına rağmen henüz çok fazla bir kullanıcı kitlesine ulaşamamıştır.

Tek tık yükleme, ikon optimizasyonu, güçlü istatistik platformu ve sunucu- front end çalışmasını başarılı şekilde yapan bir paneldir. Dezavantajlarına bakarsak, bazı hosting firmaları cPanel için ek ücret talep edebilmektedir bu nedenle fiyat farkları oluşabilir. Bu konuda fiyat kıyaslamalarını dikkatlice yapmanızı tavsiye ederiz.

Hosting Nedir?

konu her ne kadar cpanel nedir şeklinde olsada arada ortaya çıkan detaylarıda özetle anlatarak gidelim. Hosting sitenizin kalbi niteliğindedir. Sunucu’nun yüzlerce binlerce parçaya bölünmüş hali olup sitenizin açık ve yayında kalmasını sağlayan en önemli etkendir. Hosting hizmeti sağlayan firmalardan aylık yada yıllık bazda sitenize uygun olacak şekilde 100MB’den 500GB’ye kadar dilediğinizi alabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz web sitesi dosyaları ve resimleri kiraladığınız bu alana yükleyerek yayına başlayabilirsiniz. Hosting alırken kaliteli firma seçin 24 saat sorunsuz ve kesintisiz çalışması gereken suncuular kapanması demek sitenizin yayını durması demektir. Buda gerek ziyaretçi gerekse Google sıralaması açısından sıkıntı teşkil etmektedir.

Yetenekleri;

1) E-posta:

E-posta hesabı ekleyip silebilir, webmail kullanabilir, otomatik cevaplayıcvılar oluşturabilir, e-posta filtreleyebilir, e-posta kısaltabilir, e-mail domain yönlendirebilir, e-postalarınızı izleyebilir, e-posta listeleri oluşturabilir, MX kayıtlarınızı yönetebilirsiniz.

2) Site Yönetimi:

Cpanel şifrenizi değişebilir, FTP hesaplarınızı yönetebilir, disk ve transfer kullanımınızı görüntüleyebilir, online dosya yöneticisiyle tüm dosya işlemlerinizi yapabilir, Web korumasıyla dosyalarınızı koruyabilir, hata sayfalarınızı özelleştirebilir, alt alan adlarınızı yönetebilir, adres yönlendirmeleri yapabilir, Mysql veritabanları ekleyip silebilir ve Phpmyadmin ile bunları tam olarak yönetebilir, sitenize girmesini istemediğiniz ipleri engelleyebilirsiniz.

3) Analizler:

Cpanel ile sitenizin analizini yapabilirsiniz. Cpanel eklentileri – Örn. Awstats- sitenize kimin ne zaman geldiğini, ne kadar tıklama yaptığını, ip adreslerini, hangi adresten gelindiğini, arama motorları kayıtlarını, kullanılan web tarayıcılarını ve daha birçok kaydı ayrıntılı olarak gösterir.

4) Diğer gelişmiş araçlar ve eklentiler:

Cron işlemler, Mime tipleri, Apache handlers, ağ araçları, SSL yönetimi, Cgi merkezi, Agora Shop, Java-Cgi shobet odası, PhpMyChatRoom gibi eklentiler de Cpanel’de bulunmaktadır.

Cpanel son yıllarda birçok eklentiyi kavraya-rak popülerliğini artırmıştır. Bunlar arasında en önemlileri Fantastico (onlarca popüler scripti birkaç saniye içerisinde otomatik olarak kurabilen bir ek) ve RVSkindir (Cpanele farklı görsel özellikler ve dil desteği katan bir bileşendir.)

 

Altarnatifleri Neler ? 

Cpanel günümüzde linux işletim sistemlerinde en çok kullanılan web hosting panellerinden biridir. Başlıca cpanelin rakipleri Plesk, DirectAdmin, MaestroPanel Bunlar içerisinde Cpanel’i en çok zorlayan ve piyasa hacmini daraltan Plesk’tir. Ancak Cpanel’in kurulum ve güncelleme kolaylığı çoğu sistem yöneticisini Cpanel’e yöneltmiştir. Plesk her ne kadar Cpanel kadar iyi bir kontrol paneli olsa da Linux işletim sistemiyle en iyi dans eden, onunla en uyumlu olan kontrol paneli Cpanel olarak kabul edilmektedir. En yakın rakibinden bu farklarla ayrılan Cpanel, hızı, kullanım kolaylığı, kurulum ve güncellemelerinin kolay/otomatik olması, stabilitesi gibi özelliklerle ön plana çıkmaktadır.

Control panelÜcretsizLinuxWindowsYazılım DiliDestek
Plesk/OdinNoYesYesPHP/MySQLYes
DirectAdminNoYesNoC++, scripts, PHPYes
MaestroPanelNoNoYes.NETYes
WebminYesYesNoPerlYes
LxCenter (kloxo)YesYesNoPHP, MySQLYes
CentOS WebPanelYesYesNoPHP, MySQLYes
ZpanelYesYesYesPHP, MySQLYes
InterWorxNoYesNoPHP, MySQLYes
VestaCPYesYesNoPHP, BASH, CNo
Virtualmin ProNoYesNoPerlYes
AjentiYesYesNoPythonYes
ISPmanagerNoYesNoC++/sqliteYes
WebsitePanelYesYesNoASP.NET, MSSQLNo
ispCPYesYesNoPerlNo
ISPConfigYesYesNoPHP, MySQLYes
ServerPilotYesYesNoPython, GoNo
PaniluxYesYesNoPHP, MySQLNo
Hosting ControllerNoYesYesMSSQLYes
MachPanelNoNoYes.NETYes
HDE Controller XNoYesNoPHPno
OpenPanelYesYesNoC++Yes
Server Management ToolNoYesNoPHP, PerlNo
H-SphereNoYesYesJavaYes
XO PanelNoYesYesC/C++Yes
EHCPYesYesNoPHP, MySQLNo
WebuzoYesYesNoPHPNo
Hepsia CPNoYesYesPHP/MySQL/PgSQLYes
ZentyalNoYesNoPerlYes
LiveconfigNoYesNoC++/SqliteYes

 


Web Tasarım